Eaton - Electronics Division UP4B-101-R
Part No.:
UP4B-101-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP4B-101-R.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2A 170 MOHM SMD
Shipping
Inventory:772
Comments
UP4B-101-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.870" L x 0.591" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.310" (7.87mm)