Eaton - Electronics Division UP4B-470-R
Part No.:
UP4B-470-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP4B-470-R.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 3.1A 74 MOHM SMD
Shipping
Inventory:534
Comments
UP4B-470-R Specifications
Series:
UNI-PAC™
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
5.2A
DC Resistance (DCR):
74mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.870" L x 0.591" W (22.10mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.310" (7.87mm)