Eaton - Electronics Division UP4T-1R5-R
Part No.:
UP4T-1R5-R
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP4T-1R5-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 13.4A 4.9MOHM TH
Comments
UP4T-1R5-R Specifications
Series:
UNI-PAC™ 4T
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.4 A
Current - Saturation (Isat):
28.9A
DC Resistance (DCR):
4.9mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.518" (13.15mm)