Eaton - Electronics Division UP4T-4R7-R
Part No.:
UP4T-4R7-R
Package:
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDUP4T-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.6A 11 MOHM TH
Comments
UP4T-4R7-R Specifications
Series:
UNI-PAC™ 4T
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.6 A
Current - Saturation (Isat):
15.6A
DC Resistance (DCR):
11mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.518" (13.15mm)