Delta Electronics/Cyntec VCHA042A-100MS6
Part No.:
VCHA042A-100MS6
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVCHA042A-100MS6.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.5A 129MOHM SMD
Comments
VCHA042A-100MS6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
VCHA042A
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
129mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)