Delta Electronics/Cyntec VCMT063T-2R2MN5T
Part No.:
VCMT063T-2R2MN5T
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVCMT063T-2R2MN5T.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9A 16.5MOHM SMD
Shipping
Inventory:654
Comments
VCMT063T-2R2MN5T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
VCMT063T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
16.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)