CUI Inc. VGS-250C-48
Part No.:
VGS-250C-48
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVGS-250C-48.pdf
Description:
AC-DC, 250 W, 48 VDC, SINGLE OUT
Comments
VGS-250C-48 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.79" L x 2.48" W x 1.57" H (121.7mm x 63.0mm x 39.9mm)