TDK Corporation VLBS1007083T-R20L
Part No.:
VLBS1007083T-R20L
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLBS1007083T-R20L.pdf
Description:
FIXED IND 200NH 70A 0.18MOHM SMD
Shipping
Inventory:880
Comments
VLBS1007083T-R20L Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLBS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
200 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.18mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.276" W (10.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.327" (8.30mm)