TDK Corporation VLBU1024660R07MF1
Part No.:
VLBU1024660R07MF1
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLBU1024660R07MF1.pdf
Description:
FIXED IND 70NH 70A 0.23MOHM SMD
Comments
VLBU1024660R07MF1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLBU
Package/Case:
2-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
70 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
104A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.23mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.181" W (10.20mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)