TDK Corporation VLBU1024660R12MF1
Part No.:
VLBU1024660R12MF1
Package:
2-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLBU1024660R12MF1.pdf
Description:
FIXED IND 12NH 70A 0.23MOHM SMD
Comments
VLBU1024660R12MF1 Specifications
Package/Case:
2-SMD
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
58A
DC Resistance (DCR):
0.23mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.181" W (10.20mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)