TDK Corporation VLBUC12060120R12LF3
Part No.:
VLBUC12060120R12LF3
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLBUC12060120R12LF3.pdf
Description:
FIXED IND 120NH 106A 0.125MOHM S
Shipping
Inventory:413
Comments
VLBUC12060120R12LF3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLBUC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
120 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
70 A
Current - Saturation (Isat):
106A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.138mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)