TDK Corporation VLCF4020T-2R2N1R7
Part No.:
VLCF4020T-2R2N1R7
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLCF4020T-2R2N1R7.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.72A 59MOHM SMD
Comments
VLCF4020T-2R2N1R7 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLCF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.72 A
Current - Saturation (Isat):
1.72A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
59mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)