TDK Corporation VLCF5028T-4R7N1R5-2
Part No.:
VLCF5028T-4R7N1R5-2
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLCF5028T-4R7N1R5-2.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.58A 43MOHM SMD
Comments
VLCF5028T-4R7N1R5-2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLCF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.58 A
Current - Saturation (Isat):
1.58A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
43mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)