Pepperl+Fuchs, Inc. VLD700-F280-2E2-1000
Part No.:
VLD700-F280-2E2-1000
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Photoelectric, Industrial
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLD700-F280-2E2-1000.pdf
Description:
VISION SENSORS
Comments
VLD700-F280-2E2-1000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensing Method:
Optical
Sensing Distance:
2.362" ~ 27.559" (60mm ~ 700mm)
Voltage - Supply:
19.2V ~ 28.8V
Response Time:
Output Configuration:
PNP
Light Source:
Red (650nm)
Connection Method:
Connector, M12
Ingress Protection:
IP67
Cable Length:
Adjustment Type:
Adjustable
Operating Temperature:
-20°C ~ 45°C