TDK Corporation VLF252012MT-220M
Part No.:
VLF252012MT-220M
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF252012MT-220M.pdf
Description:
FIXED IND 22UH 460MA 1 OHM SMD
Comments
VLF252012MT-220M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF-M
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
460 mA
Current - Saturation (Isat):
280mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)