TDK Corporation VLF3010AT-100MR49
Part No.:
VLF3010AT-100MR49
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF3010AT-100MR49.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 490MA 670MOHM SMD
Comments
VLF3010AT-100MR49 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
490 mA
Current - Saturation (Isat):
490mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
670mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)