TDK Corporation VLF3012AT-6R8MR59
Part No.:
VLF3012AT-6R8MR59
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF3012AT-6R8MR59.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 590MA 270MOHM SM
Comments
VLF3012AT-6R8MR59 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
590 mA
Current - Saturation (Isat):
590mA
DC Resistance (DCR):
270mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)