TDK Corporation VLF4012AT-150MR63
Part No.:
VLF4012AT-150MR63
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF4012AT-150MR63.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 630MA 530MOHM SMD
Comments
VLF4012AT-150MR63 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
630 mA
Current - Saturation (Isat):
630mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
530mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)