TDK Corporation VLF4012AT-1R5M1R6
Part No.:
VLF4012AT-1R5M1R6
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF4012AT-1R5M1R6.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.6A 79 MOHM SMD
Comments
VLF4012AT-1R5M1R6 Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
79mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)