TDK Corporation VLF4012ST-1R0N1R9
Part No.:
VLF4012ST-1R0N1R9
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF4012ST-1R0N1R9.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.9A 54 MOHM SMD
Comments
VLF4012ST-1R0N1R9 Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
DC Resistance (DCR):
54mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)