TDK Corporation VLF4012ST-4R7M1R0
Part No.:
VLF4012ST-4R7M1R0
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF4012ST-4R7M1R0.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 1A 190 MOHM SMD
Comments
VLF4012ST-4R7M1R0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLF
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)