TDK Corporation VLF4012ST-6R8MR80
Part No.:
VLF4012ST-6R8MR80
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLF4012ST-6R8MR80.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 800MA 320MOHM SM
Comments
VLF4012ST-6R8MR80 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
320mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)