TDK Corporation VLS252010T-1R5N
Part No.:
VLS252010T-1R5N
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS252010T-1R5N.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.4A 128MOHM SMD
Comments
VLS252010T-1R5N Specifications
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
128mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)