TDK Corporation VLS252012T-1R0N1R7
Part No.:
VLS252012T-1R0N1R7
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS252012T-1R0N1R7.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 1.8A 88 MOHM SMD
Comments
VLS252012T-1R0N1R7 Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
2.4A
DC Resistance (DCR):
88mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)