TDK Corporation VLS252012T-2R2M1R3
Part No.:
VLS252012T-2R2M1R3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS252012T-2R2M1R3.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.3A 155MOHM SMD
Comments
VLS252012T-2R2M1R3 Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
155mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)