TDK Corporation VLS252012T-3R3MR99
Part No.:
VLS252012T-3R3MR99
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS252012T-3R3MR99.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 1A 272 MOHM SMD
Comments
VLS252012T-3R3MR99 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
272mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)