TDK Corporation VLS3012T-1R0N2R2
Part No.:
VLS3012T-1R0N2R2
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS3012T-1R0N2R2.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.2A 70 MOHM SMD
Comments
VLS3012T-1R0N2R2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.2 A
Current - Saturation (Isat):
2.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)