TDK Corporation VLS4012ET-2R2M
Part No.:
VLS4012ET-2R2M
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVLS4012ET-2R2M.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.7A 81 MOHM SMD
Comments
VLS4012ET-2R2M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
VLS
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
81mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)