Festo Corporation VPWP-10-L-5-Q-10-E-G-EX1
Part No.:
VPWP-10-L-5-Q-10-E-G-EX1
Manufacturer:
Festo Corporation
Category:
Valves and Control
Package:
Description:
PROPORTIONAL DIRECTIONAL CONTROL
Comments
VPWP-10-L-5-Q-10-E-G-EX1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Festo Corporation
Series:
VPWP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Control Valve
Function:
5/3 Normally Closed
Actuator Type:
Operating Pressure:
0 ~ 145 PSI (0 ~ 10 bar)
Orifice Diameter:
Fluid Type:
Air
Connection Method:
Threaded G3/8"
For Use With/Related Products:
Control Valve
Mounting Type:
Chassis Mount
Features:
Supply Voltage 18 ~ 30VDC