Microchip Technology VXM7-1366-48M0000000
Part No.:
VXM7-1366-48M0000000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDVXM7-1366-48M0000000.pdf
Description:
CRYSTAL 48.0000MHZ SMD
Comments
VXM7-1366-48M0000000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
VXM7
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
48 MHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)