Walsin Technology Corporation WLPM131365M680LC
Part No.:
WLPM131365M680LC
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
POWER CHOKE MOLDED 68UH 3.5A
Comments
WLPM131365M680LC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Series:
PM
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
134mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.531" L x 0.504" W (13.50mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)