Kingbright WP7113ID14V
Part No.:
WP7113ID14V
Manufacturer:
Kingbright
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
Radial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDWP7113ID14V.pdf
Description:
LED RED DIFFUSED T-1 3/4 T/H
Comments
WP7113ID14V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Kingbright
Series:
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Color:
Red
Configuration:
Standard
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Diffused
Millicandela Rating:
22mcd
Lens Style:
Round with Domed Top
Lens Size:
5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
14V
Current - Test:
10.5mA
Viewing Angle:
30°
Mounting Type:
Through Hole
Wavelength - Dominant:
617nm
Wavelength - Peak:
627nm
Features:
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
T-1 3/4
Size / Dimension:
5.00mm Dia