Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd. WPN4020H3R3MT
Part No.:
WPN4020H3R3MT
Manufacturer:
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDWPN4020H3R3MT.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.45A 72MOHM SMD
Comments
WPN4020H3R3MT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
WPN
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.45 A
Current - Saturation (Isat):
5.9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
19MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)