Connor Winfield XL-1C-020.0M
Part No.:
XL-1C-020.0M
Manufacturer:
Connor Winfield
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXL-1C-020.0M.pdf
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 16PF SMD
Comments
XL-1C-020.0M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Connor Winfield
Series:
XL-1C
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
20 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.070" (1.77mm)