Connor Winfield XM-1-016.0M
Part No.:
XM-1-016.0M
Manufacturer:
Connor Winfield
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXM-1-016.0M.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 16PF SMD
Shipping
Inventory:361
Comments
XM-1-016.0M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Connor Winfield
Series:
XM-1
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)