TGS XM16M00000S026
Part No.:
XM16M00000S026
Manufacturer:
TGS
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXM16M00000S026.pdf
Description:
CRYSTALS 16MHZ 50PPM 20PF SMD
Comments
XM16M00000S026 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TGS
Series:
CSM2
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.453" L x 0.187" W (11.50mm x 4.75mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)