Telemecanique Sensors XY2CE2A270EX
Part No.:
XY2CE2A270EX
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXY2CE2A270EX.pdf
Description:
CABLE PULL SWITCH 2NC 3A 240V
Comments
XY2CE2A270EX Specifications
Series:
XY2C
Circuit:
DPST-NC
Switch Function:
On-Off
Current Rating (Amps):
3A (AC), 270mA (DC)
Voltage Rating - AC:
240V
Voltage Rating - DC:
250V
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C