Telemecanique Sensors XY2CE2C250
Part No.:
XY2CE2C250
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXY2CE2C250.pdf
Description:
CABLE PULL SWITCH 1NC 3A 240V
Comments
XY2CE2C250 Specifications
Series:
XY2CE
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
3A (AC), 270mA (DC)
Voltage Rating - AC:
240V
Voltage Rating - DC:
250V
Maximum Cable Length:
50m
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C