Telemecanique Sensors XY2CH14270TK
Part No.:
XY2CH14270TK
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Category:
Cable Pull Switches
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDXY2CH14270TK.pdf
Description:
CABLE PULL SWITCH 3A 240V
Comments
XY2CH14270TK Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Telemecanique Sensors
Series:
XY2CH
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Circuit:
Switch Function:
Current Rating (Amps):
3A (AC), 270mA (DC)
Voltage Rating - AC:
240V
Voltage Rating - DC:
250V
Maximum Cable Length:
Features:
Push Button Emergency Stop Switch
Operating Force:
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C