Diodes Incorporated ZXTR1005K4-13
Part No.:
ZXTR1005K4-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDZXTR1005K4-13.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 50MA TO252-4L
Comments
ZXTR1005K4-13 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
100V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
500 µA
Current - Supply (Max):
900 µA
PSRR:
57dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C