Wakefield-Vette 217-36CTRE6
Part No.:
217-36CTRE6
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED217-36CTRE6.pdf
Description:
BOARD LEVEL HEAT SINKS
Comments
217-36CTRE6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
217
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Top Mount
Package Cooled:
D²Pak (TO-263), SOL-20, SOT-223, TO-220
Attachment Method:
SMD Pad
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.740" (18.80mm)
Width:
0.600" (15.24mm)
Diameter:
Fin Height:
0.360" (9.14mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
1.0W @ 55°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
16.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
55.00°C/W