Wakefield-Vette 518-95AB-MET725
Part No.:
518-95AB-MET725
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITED518-95AB-MET725.pdf
Description:
HEATSINK DC/DC HALF BRICK VERT
Comments
518-95AB-MET725 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
518
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
Half Brick DC/DC Converter
Attachment Method:
Bolt On, Thermal Material
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
2.400" (60.96mm)
Width:
2.280" (57.91mm)
Diameter:
Fin Height:
0.950" (24.13mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
11.0W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.20°C/W @ 300 LFM