Wakefield-Vette SKV38538514-CU
Part No.:
SKV38538514-CU
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSKV38538514-CU.pdf
Description:
COPPER HEATSINK 38.5X37.6X14MM
Comments
SKV38538514-CU Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
SKV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Top Mount, Skived
Package Cooled:
Attachment Method:
Push Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
1.480" (37.59mm)
Width:
1.516" (38.50mm)
Diameter:
Fin Height:
0.551" (14.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
2.60°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural:
15.90°C/W