Wakefield-Vette WAVE-26-12
Part No.:
WAVE-26-12
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDWAVE-26-12.pdf
Description:
ANCHOR HEATSINK 26X26X12MM
Shipping
Inventory:886
Comments
WAVE-26-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Series:
Wave 2x
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level
Package Cooled:
BGA
Attachment Method:
Clip
Shape:
Square, Angled Fins
Length:
1.024" (26.00mm)
Width:
1.024" (26.00mm)
Diameter:
Fin Height:
0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
5.21°C/W @ 200 LFM