Chip Quik Inc. IPC0050-S
Part No.:
IPC0050-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDIPC0050-S.pdf
Description:
POWERSOIC-10/PSOP-10/HSOP-10 STE
Comments
IPC0050-S Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Proto-Advantage IPC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
PowerSOIC
Number of Positions:
10
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Outer Dimension:
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Inner Dimension:
0.370" L x 0.295" W (9.40mm x 7.50mm)
Thermal Center Pad:
0.413" L x 0.291" W (10.50mm x 7.40mm)